Алкоголізм - це компульсивний потяг до вживання алкоголю. Це руйнівне за силою на організм людини захворювання має психофізіологічну природу, що означає, що потяг до спиртного в людини має як фізичний характер, а й психологічний. Оскільки алкогольна залежність торкається професійних, соціальних, сімейних аспектів життя людини, то щоб звільнитися від залежності, буде потрібно комплексний підхід і допомога лікарів відповідного наркологічного профілю.
Алкогольна залежність розвивається, зазвичай, у повільному темпі. Зловживання алкоголем призводить до того, що поступово починають проявлятися особистісні зміни, погіршення рис характеру. Поступово, з розвитком стадій захворювання, алкоголізм погіршує всі негативні риси характеру людини, роблячи перебування у суспільстві неприємним і навіть нестерпним. Як наслідок цього поступово порушуються соціальні зв'язки алкоголіка, близькі та знайомі його уникають. Виникають органічні порушення роботи мозку, погіршується пам'ять, мислення, логіка.
Найчастіше алкоголік втрачає роботу (якщо вона вимагає будь-якої кваліфікації), тому що не в змозі зосередитися на робочому процесі та відповідально виконувати всю необхідну роботу. Сильна зацикленість на вживанні алкоголю призводять до того, що всі життєві цінності та принципи відходять на задній план, життя алкоголіка звужується лише до чарки.